Language selection: Ελληνικά English

Χορηγοί

logo-enel

Sunday 30 Sep 2018
ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΑΡΓΥΡΟΣ Ο ΦΡΑΜΠΙΤΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑΣ ΔΡΟΜΟΥ
Click to enlarge

Ο αθλητής μας ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΦΡΑΜΠΙΤΣΗΣ στην κατηγορία των Εφήβων κατέλαβε την δεύτερη θέση και κρέμασε στο λαιμό του τα αργυρά μετάλλια στο αγώνισμα της Ατομικής Χρονομέτρησης και στο αγώνισμα της Αντοχής. Ήρθε η δικαίωση μετά από μια άτυχη χρονιά αφού στα μέσα της αγωνιστικής περιόδου μετά από ένα τραυματισμό έμεινε εκτός προγράμματος για περίπου ένα μήνα. Στην κατηγορία των Κορασίδων η ΔΗΜΗΤΡΑ ΜΗΤΡΟΥΛΙΑ κατέλαβε την 9η θέση στην Ατομική Χρονομέτρηση και οι αθλητές της κατηγορίας Παίδων πλασαρίστηκαν εντος της πρώτης εικοσάδας σύμφωνα με τα πρώτα ανεπίσημα αποτελέσματα.

Το απόγευμα Παρασκευή (28-09-2018)στην ΒΑ Αττική Μαλακάσα-Αυλώνα, στα πλαίσια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ποδηλασίας Δρόμου, διεξήχθη το αγώνισμα της Ατομικής Χρονομέτρησης στις κατηγορίες Εφήβων – Νεανίδων – Παίδων και Κορασίδων. Η διαδρομή ήταν στην παράλληλη οδό της ΠΑΘΕ Αθηνών – Λαμίας, 11.8 ΚΜ για τις κατηγορίες Νεανίδων – Παίδων και Κορασίδων και 23,6 ΚΜ για την κατηγορία Εφήβων. Το Σάββατο (29-09-2018) διεξήχθη το αγώνισμα της αντοχής για τις κατηγορίες Παίδων (64ΚΜ) Νεανίδων και Κορασίδων (56ΚΜ) στην Βαρυμπόμπη. Την Κυριακή (30-09-2018) το πρωί διεξήχθη στην ίδια διαδρομή το αγώνισμα αντοχής στην κατηγορία Εφήβων αποστάσεως 104ΚΜ.

Επέστρεψε όλη η ομάδα απ' το πιο δύσκολο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου των τελευταίων ετών.

Κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες με καταιγίδα στο μεγαλύτερο διάστημα των αγώνων καταφέραμε να έχουμε τα δύο ασημένια μετάλλια από τον Δ. Φραμπίτση. 4 αθλητές μας της κατηγορίας Παίδων στην ατομική χρονομέτρηση κατάφεραν να τερματίσουν στην πρώτη 25αδα μεταξύ 71 αθλητών. Στο αγώνισμα της Αντοχής τρεις αθλητές μας (ΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΛΙΑΣ -  ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΡΩΤΣΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΛΟΥΚΟΠΟΥΛΟΣ ) βρέθηκαν στο πρώτο group ξεκολλημένα. Στο τελικό σπριντ ο Νίκος Μπουλιας κατέλαβε την 8η θέση μεταξύ 80 αθλητών που πήραν εκκίνηση. Δεν έχουμε επίσημα αναλυτικά αποτελέσματα αλλά και τα 7 παιδιά του ΠΟΠ τερμάτισαν μέσα στους πρώτους 40 αθλητές.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και αθλήτριες για τις προσπάθειες που κατέβαλαν ια να ανταπεξέλθουν στις δύσκολες συνθήκες των αγώνων (εγκατέλειψαν πάνω από 30 αθλητές λόγο των αντίξοων καιρικών συνθηκών). . Επίσης να συγχαρούμε τους προπονητές Παύλο Χαλκιόπουλο και Παναγιώτη Λαινά που συνόδευσαν και καθοδήγησαν τους αθλητές τους Επίσης να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας στους γονείς των αθλητών που για μία ακόμα φορά βρέθηκαν κοντά στα παιδιά τους και τα στήριξαν ηθικά και οικονομικά.