Δευτέρα 08 Ιούν 2015
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΜΦΑΛΙΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ
Κλίκ για μεγέθυνση
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΜΦΑΛΙΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΜΦΑΛΙΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΜΦΑΛΙΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Περικλής Ηλίας ήταν ο μεγάλος νικητής του Ομφάλιου Ποδηλατικού αγώνα, απόστασης 126χλμ. που διοργανώθηκε για πέμπτη φορά στην ευρύτερη περιοχή του Παρνασσού, με αφετηρία και τερματισμό την πόλη των Δελφών, με διοργανωτή τον Αθλητικό Όμιλο «Θησέας».

Νικητής του σπρίντ ευθείας ο Αντώνης Αχτύπης του Π.Ο.Πατρών.

Στο βάθρο με την 2η και 3η νίκη οι Κουμπέτσος και Χριστόπουλος του Π.Ο.Π. στην κατηγορία ΝΕΩΝ.

ΔΕΥΤΕΡΟΣ Ο Π.Ο.Π. ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

Παρότι το καλοκαίρι είναι προ των πυλών, οι καιρικές συνθήκες που συνάντησαν οι ποδηλάτες δεν συμβάδιζαν με την εποχή. Βροχή, χαμηλές θερμοκρασίες (μέχρι και 11 βαθμούς) καθώς και δυνατοί άνεμοι συνέθεταν το σκηνικό του καιρού, κάνοντας έτσι την προσπάθεια ακόμα πιο δύσκολη και τον άθλο ακόμα μεγαλύτερο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με βροχή, με τους περισσότερους αθλητές να είναι επιφυλακτικοί στα πρώτα χιλιόμετρα της κούρσας, επηρρεασμένοι και από τον άσχημο καιρό. Χαρακτηριστικό είναι και ενώ ό αγώνας είχε ήδη συμπληρώσει διάρκεια μιας ώρας, οι διοργανωτές τον ουδετοροποίησαν, αφού η μεγάλη κατάβαση από το Λιβάδι Παρνασσού προς τον Επτάλοφο και την Λιλαία ήταν καλυμμένη από πυκνή ομίχλη. Η ουδετεροποίηση του αγώνα διήρκεσε μέχρι οι ποδηλάτες να φτάσουν στην Λιλαία, στην βάση του βουνού, όπου δόθηκε εκ νέου εκκίνηση, αυτή την φορά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Αφορμή για την πρώτη επίθεση ήταν το σπριντ ευθείας «έπαθλο Ηigh5» το οποίο ήταν στο 55ο χιλιόμετρο της διαδρομής. Ο ποδηλάτης του ΠΟ Πατρών, Αντώνης Αχτύπης αφού κέρδισε το σπριντ επιχείρησε επίθεση και αποσπάστηκε από τους αντιπάλους του μέχρι και δύο λεπτά, και οδηγούσε την κούρσα για 40 περίπου χιλιόμετρα.

Στο 90ο χιλιόμετρο ήταν η ώρα του Περικλή Ηλία (Κρόνος Mixed Team) και του νεαρού Μιχάλη Μαυρικάκη (AEK-Radler), και οι δυο σπεσιαλίστες στις αναβάσεις να επιτεθούν. Αρχικά αποσπάστηκε ένα μικρό γκρουπ δέκα περίπου αθλητών, οι οποίοι αφού έπιασαν τον προπορευόμενο Ακτύπη, συνέχισαν να ανεβαίνουν με απίστευτη ένταση την σκληρή ανηφόρα της Δαύλειας, ενώ μέχρι το τέλος αυτής (5χλμ. μετά) στην κεφαλή του αγώνα είχαν μείνει οι Ηλίας και Μαυρικάκης.

Όμως ο αγώνας δεν είχε τελειώσει, ο Ηλίας αποφάσισε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον ρυθμό, με αποτέλεσμα στο 105ο χλμ. και στο σπριντ ανάβασης του Ζεμενού, να πάρει το «έπαθλο Ηνίοχος» και να συνεχίσει ακάθεκτος για 20χιλιόμετρα μέχρι τους Δελφούς, όπου κατέκτησε πανάξια την πρώτη θέση.

Πολύ καλές εμφανίσεις από όλους τους νικητές των επιμέρους κατηγοριών. Η Πρωταθλήτρια Ελλάδος, Βαρβάρα Φασόη (Ολυμπιακός Περιστερίου) ήταν η νικήτρια στην κατηγορία Γυναικών. Στους Νέους, νικητής ήταν ο Μιχάλης Μαυρικάκης (2ος στην Γενική Κατάταξη), στους Έφηβους ο Στέφανος Βασιλαντωνάκης (Θησέας – Worldofbike)