Language selection: Ελληνικά English

Γύρος Θυσίας

Χορηγοί

logo-enel

Ο Αλέξης Κοκοβίκας που αναδείχτηκε λίγες ημέρες νωρίτερα πρωταθλητής Ελλάδας στους έφηβους, κατέκτησε και τον τίτλο του Βαλκανιονίκη στην ορεινή ποδηλασία για το 2007. Μάλιστα στην τρίτη θέση τερμάτισε ο πρωταθλητής Παίδων του 2006, Χάρης Τακίδης με διαφορά 3 λεπτών και 10 δευτερολέπτων, ενώ δεύτερος ήταν ο Σέρβος Σλόμπονταν Ζλάτσκοβιτς που έμεινε λίγο πίσω από τον Πατρινό αθλητή (+0´17´´).

Ο Τεχνικός του Π.Ο.Πατρών Μπακόπουλος Πέτρος δήλωσε : Είμαι πόλη χαρούμενος που μέσα σε ένα χρόνο κατακτήσαμε δύο τίτλους (Πρωταθλητής Ελλάδος – Βαλκανιονίκης) και αναμένουμε και το κύπελλο Ελλάδος το οποίο είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση. Πολλά μπράβο στον Αλέξη του αξίζουν η τίτλοι γιατί έχει κοπιάσει πόλη αυτήν την χρονιά "Το μέλλος την ελληνικής ορεινής ποδηλασίας είναι εδώ, επόμενος στόχος το παγκόσμιο πρωτάθλημα xc και πάλλει χίλια μπράβο.

Στον αγώνα πήραν μέρος αθλητές από 6 χώρες (Ρουμανία, Σερβία, Μαυροβούνιο, Κύπρο, Φύρομ και Ελλάδα).