Language selection: Ελληνικά English

Γύρος Θυσίας

Χορηγοί

logo-enel

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα αντοχής και ατομικής χρονομέτρησης για τις κατηγορίες εφήβων, νεανίδων, παίδων, κορασίδων και Μάστερ, που έλαβε χώρα στη Θήβα το τριήμερο 8 με 10 Μαίου .

Ο συναγωνισμός για την διεκδίκηση της νίκης ήταν πολύ έντονος ιδιαίτερα στην κατηγορία των Εφήβων το επίπεδο ήταν πολύ υψηλό, ενώ για ακόμη μία φορά επιβεβαιώθηκε η πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι κορυφαίοι αθλητές ανά κατηγορία και συγκεκριμένα ο Χιώνης Παναγιώτης Αθλητής του Π.Ο.Πατρών που κατάφερε να κατακτήσει και το Πρωτάθλημα του Δρόμου σε ένα συναρπαστικό αγώνα γεμάτο αγωνία από την αρχή μέχρι το τέλος.

Όσον αφορά τα αποτελέσματα στην αντοχή, πρωταθλητής αναδείχθηκε στην κατηγορία των εφήβων ο Παναγιώτης Χιώνης (Π.Ο. Πατρών), με 2.47.41 (σε διαδρομή 113) στην ατομική χρονομέτρηση, πρωταθλητές αναδείχθηκαν ο Αμουτζιάς Αθανάσιος (Β.Α.Ο.) στους εφήβους με 39.05 2ος ο Χαιδεμενάκης με 40.46 και 3ος ο Χιώνης με χρόνο 40΄:51΄΄ Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Χιώνης Παναγιώτης έχει λάβει 4 πρωταθλήματα μέσα σε μία χρονιά, πρωτοφανές για την ελληνική ποδηλασία για όλες τις κατηγορίες,, γεγονός που αποδεικνύει το ενδιαφέρον της νεότερης γενιάς για την ποδηλασία, με ανάδειξη νέων και πολλά υποσχόμενων ταλέντων.